Rzeczoznawca majątkowy, wycena nieruchomości – Elżbieta Ryguła

Ryguła rzeczoznawca

604-506-205

pn - pt, 8:00 - 18:00

kontakt@wycena-rw.pl

w każdym czasie

Jakie mieszkanie kupić na wynajem?

Rynek najmu lokali mieszkalnych zdominowany jest przez inwestorów prywatnych. Rynek ten wciąż nie jest nasycony i zakup mieszkania pod wynajem jawi się jako atrakcyjna forma inwestowania. Postaram się podpowiedzieć w jakie mieszkanie warto zainwestować.

Warto wiedzieć, że jednym z ważniejszych czynników, które decydują o stopniu opłacalności, jest metraż. Specjaliści w większości przypadków doradzają mieszkanie dwupokojowe. Co prawda, kilka metrów kwadratowych więcej oznacza droższy zakup, lecz może przełożyć się to na wyższe przychody z najmu. Przykładowo za kawalerkę (30-35m2) w Krakowie dostaniemy 1200 – 1400 zł miesięcznie, za dwupokojowe mieszkanie (32–38 m2) 1600 – 1900 zł miesięcznie. Różnica jest już widoczna. Ponadto doświadczenia osób inwestujących w najem pokazują, że rotacja najemców jest nieco mniejsza w przypadku mieszkań dwupokojowych. Kawalerki częściej zmieniają swoich lokatorów, a każda taka zmiana angażuje właściciela lokalu.

Oczywiście im taniej uda się nam kupić mieszkanie, tym wyższy zwrot z inwestycji. Nie można jednak przesadzić i kierować się wyłącznie niską ceną. Jeżeli kupujemy mieszkanie pod inwestycję, zdecydowanie lepiej jest dopłacić i kupić lokal w pobliżu biurowców, niż nabyć tańsze mieszkanie na obrzeżach miasta. Oprócz lokalizacji, o cenie mieszkania decydują jego wyposażenie, stan techniczny, przynależności (miejsca postojowe, piwnica, itp.).

Chociaż najczęściej bardziej opłacalny jest zakup mieszkania dwupokojowego, prognozując zyski, trzeba uwzględnić szereg innych czynników: lokalizację mieszkania, metraż, cenę, poziom przychodu, stabilność umów. Niestety nie ma recepty na rentowny najem. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i kwoty przeznaczonej na inwestycję.